czwartek, 30 maja 2013

Cześć,
nazywam się Agata i uwielbiam chemię. Mieszkam w Rudzie Śląskiej w województwie śląskim, gdzie również uczęszczam do publicznego gimnazjum. Będę wam od początków tłumaczyć mój ulubiony przedmiot – chemię, a także odpowiadać na nurtujące was pytania.

Co to jest chemia? To chyba podstawowe pytanie, na które musimy znać odpowiedź, gdy chcemy wkroczyć w świat tej dziedziny.
Chemia to nauka zajmująca się badaniem składu, budowy i właściwości różnych substancji, ich przemianami, a także warunkami wpływającymi na szybkość i rodzaj tych przemian.

Trochę historii, czyli skąd wzięła się chemia?
Za kolebkę chemii uważa się Egipt, gdzie pilnie strzeżono jej tajemnic, a korzystanie z badań i odkryć zarezerwowano dla wtajemniczonych. Jeszcze w średniowieczu alchemicy prowadzili w ukryciu „magiczne” eksperymenty, starając się otrzymać złoto z bardziej dostępnych substancji. Powstanie chemii naukowej, czyli takiej, jaką znamy obecnie, rozpoczęło się dopiero w drugiej połowie XVIII w.
W czasach prehistorycznych wypalano już przedmioty z gliny, a także wytwarzano przedmioty z miedzi i jej stopów (głównie z brązu). W starożytności otrzymywano papier i porcelanę, wytwarzano barwniki i leki z roślin, a także mumifikowano zwłoki ludzi i zwierząt. W średniowieczu tworzono laboratoria alchemiczne, próbowanie otrzymania złota z innych metali, a także wytwarzanie leków, czy rozwój wiedzy o truciznach.

Następny wpis za tydzień o naczyniach laboratoryjnych, etykietach odczynników chemicznych i o pierwszej pomocy w razie wypadku.
Masz problem z obliczeniem masy atomowej, ze wzorem sumarycznym czy może nie umiesz zrobić zadania na chemię? Napisz do mnie, a na pewno ci pomogę!

Aga





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz